StraipsniaiVestuvių diena

Vestuvių diena

Šiame straipsnyje apžvelgsiu vestuvių dieną, pateiksiu praktiškus ir naudingus patarimus ją planuojant, bei atsakysiu į dažniausiai pasitaikančius klausimus ne tik dėl filmavimo, bet ir vestuvių dienos eigos.

Šios, ypatingos, dienos programą sudaro šie kertiniai punktai:

 • Pasiruošimas (grožio procedūros, apsirengimas, jaunųjų palydėjimas iš namų);
 • Santuoka (santuokos rūmuose, bažnyčioje, išvažiuojamoji santuoka);
 • Fotosesija (prieš santuoką arba po santuokos);
 • Šventė (jaunųjų pasitikimas, vakarienė ir linksmybės).

Bateliai

1. Pasiruošimas

Pasistenkite susiplanuoti rytą kaip galima vėliau, užmigti pavyks vėlai, tad keltis anksti, kai prieš akis daugybė valandų aktyvios veiklos, bus sunku, o ir grožiui teigiamos įtakos tai neturės (o mes juk norime turėti pakankamai jėgų šokiams iki ryto!). Būtinai visus vestuvių rūpesčius ir darbus pabaikite kaip galima anksčiau iki pagrindinės dienos. Susižiūrėkite dokumentus, papuošalus (nustebsite kaip dažnai jie dingsta paskutinę akimirką), jokiu būdu nepalikite darbų šventiniam rytui! Turėkite patikėtinį, atsakingą asmenį, kuris jums bet kada galės padėti su iškilusiais klausimais, atsakys į skambučius ir pan.

Kadangi diena ilga, aktyvi ir iki oficialios santuokos, daugiau ar mažiau, nervinga – papusryčiaukite.

 • Jaunoji

Kas ką besakytų – vestuvės yra jaunosios šventė. Keliaujame į grožio saloną arba laukiame specialistų namie. Pirma atliekama šukuosena, po to makiažas. Operatorių ir fotografą rekomenduotina kviesti tuo laiku, kai planuojamas makiažas, jei jo trukmė numatoma ilga (valanda, pusantros ir daugiau), tuo laiku, kai procesas bus įpusėjąs.

Jei specialistai atvyksta į namus, pasistenkite tinkamai pasiruošti patalpą, kurioje vyks procedūros – susitvarkyti, pasirinkti šviesų, tvarkingą kambarį, kuriame būtų ir jums mielų smulkmenų, nuotraukų ar šventės akcentų.

Priklausomai nuo to, ar jaunikis ruošiasi toje pačioje vietoje ar kitur, galite pasirinkti – apsirengimą atlikti iš karto, arba pailsėti, ir apsirengti po sužadėtinio pasiruošimo. Jei jūsų figūra leidžia, neskubėkite apsivilkti suknelės, papozuokite prisidengusi prie nuogo kūno, šie prisiminimai bus reikšmingi ateityje, atrodys nepakartojimai, originaliai ir ypatingai jausmingai.

Tradiciškai laikoma, kad jaunasis iki santuokos negali pamatyti nuotakos, tačiau turėjome atvejų, kai abu jaunieji padėjo vienas kitam pasiruošti, apsirengti ir tai yra labai gražu! Be to turi ir praktinį pagrindimą – svečių, porų ir šeimos narių nereikia versti iš lovos, kad padėtų užsisegti varlytę ar užtrauktų suknelę.

Jei norite visą pasiruošimą daryti su pamergėm, pabroliais ar šeimos nariais ir draugais, tai taip pat bus puikus atsiminimas. Žmonių maksimalų kiekį reguliuokite atsižvelgdami į patalpų dydį, jei žmonės jausis kaip silkės statinėje, mintys suksis apie tai kaip greičiau išeiti į lauką, nei mėgautis momentu.

 • Jaunasis

Vyrui pasiruošimas nėra sudėtingas procesas, dažniausiai viską sugeba pasidaryti pats. Jei veido oda problematiška, ar turi netikėtų pažeidimų (mėlynių), nevenkite pasinaudoti visažisto paslaugomis ir šiek tiek papudruoti – vaizdas bus estetiškas, malonus ir pačiam pasitikėjimo bus daugiau atrodant nepriekaištingai.

Apsirengimas vyksta greitai, tad visam filmavimui-fotografavimui pakanka įprastai – pusvalandžio. Gali padėti pabroliai, tėvai ar draugai, ypač jei reikia įsegti varlytę, sąsagas ir pan.

 • Namai

Lietuvoje įprasta, kad išlydėjimas (jei jis daromas) vyksta iš jaunosios namų. Tradicija gal ir graži, bet aš rekomenduočiau pasirinkti tuos namus (jaunosios ar jaunojo), kurie vizualiai yra patrauklesni ir erdvesni.

Jei numatoma daugiau laiko namuose, iš anksto, pasirūpinkite užkandžiais ir vandeniu atsigaivinimui. Dažnai kyla problemos dėl to, kad svečiai nežino arba neranda kur atvažiuoti, tad prie kvietimų rekomenduotina pridėti žemėlapį su adresu ir GPS koordinatėmis (tam padės google maps).

Apžvalga

 • Vizažistus ir kirpėjus užsisakykite iš anksto, kad gautumėte jums patogų laiką, o ne tą, kuris liko (tarkime 5 ryto); Būtinai artėjant vestuvių datai pasitikslinkite, ar niekas nepasikeitė (pasitaiko, kad specialistai negali, pamiršta ir pan., o tada rasti paslaugą tampą praktiškai neįmanoma);
 • Pasistenkite visus darbus pasidaryti kaip įmanoma anksčiau ir nepalikite jokių darbų vestuvių rytui;
 • Būtinai turėkite atsakingą pagalbininką, kuris padėtų spręsti iškilusius klausimus ir atsakinėtų į skambučius;
 • Tinkamai įvertinkite situaciją ir aplinką, aklai nesilaikykite stereotipų; Galbūt pasiruošti galite padėti vienas kitam; Galbūt šventės pradžiai labiau tinka jaunojo ar jaunosios namai; Įvertinkite ar reikia ir praktiška daryti išlydėtuves kviečiant visus draugus ir gimines į namus, ypatingai jei po to seka ne santuoka, o fotosesija;
 • Skirkite pakankamai laiko pasiruošimui, neskubėkite, kad operatorius ir fotografas spėtu užfiksuoti visus gražiausius momentus;
 • Būkite tikri, kad svečiai žino, kur atvykti, geriausia, kad turėtų žemėlapį, adresą ir koordinates, kartu su kvietimu.

2. Santuoka

Santuoką galima skirstyti į tris dalis: bažnytinė, civilinė ir išvažiuojamoji.

 • Bažnytinė (katalikų) santuoka

Ši santuoka įprastai trunka ~30 min. arba išplėstinė, su mišiomis ~60 min. Išplėstinę ceremoniją renkamasi ypatingai retais atvejais. Atvykite 15 min. iki santuokos (jei kunigas nenurodė kitaip), turėsite laiko svečiams užimti savo vietas, pasiruošti filmavimui ir fotografavimui, bei nereikės ilgai laukti automobilyje.

Prieš ceremoniją svečiai užima savo vietas suoluose, pamergės stovi iš kairės, pabroliai iš dešinės. Liudininkai – priekyje. Jaunikis prie altoriaus žengia kartu su nuotaka, arba jei ją lydi tėvas, laukia prie altoriaus iš dešinės. Visą tvarką, bei ceremonijos eigą, kunigas instruktuoja, tad nesujaudinkite, jei ką pamiršite ar nežinosite.

Priesaikos žodžius galite mokytis mintinai, arba kartoti paskui kunigą. Patirtis rodo, net išmokus priesaiką mintinai, jaudulys daro savo. Tad jei nuspręsite ją išmokti mintinai, skirkite tam pakankamai laiko. Ir, dėl Dievo meilės, neberkite priesaikos it deklamuojamo eilėraščio – šie žodžiai yra labai svarbūs ir skirti žmogui, kuris yra visas jūsų pasaulis. Gaila, kad kai kurie kunigai tai pamiršta, ir kartais atrodo, jog vyksta lenktynės, kad tik greičiau susakytų. Beje, į santuoką nevėluokite, bažnyčiose, kaip ir santuokų rūmuose, diena būna labai įtempta, suplanuota minučių tikslumų, todėl tai yra netoleruotina ir tada tenka skubėti, trumpinti ir pan. O tai, kaip bebūtų, yra svarbiausia ir jautriausia jūsų šventės dalis.

Po ceremonijos iš bažnyčios išeina svečiai, sekantys – poros, ir tada jaunieji. Sveikinimai bažnyčios viduje neteikiami! Visi šventės svečiai išsirikiuoja į šalis ir jauniesiems padaro, ne itin platų, taką. Patarimas: pasitikimui naudokite lengvus žiedlapius, muilo burbulus (burbuliatorius), o jei norite įspūdį dar sustiprinti – konfeti (rinkitės užpildytus matiniu popieriumi). Prie bažnyčios dovanas dovanoja tik tie šventės dalyviai, kurie nedalyvauja vakarinėje dalyje.

Jei galimybės leidžia, nusimatykite vietą šalia bažnyčios su šampano, gaiviųjų gėrimų ir lengvų užkandžių stalu. Tai leis pabendrauti, atsipūsti ir skirti dėmesio vestuvių svečiams, nes iki vakarinės dalies, daugumos jų, nematysite. Nepamirškite, kad šie žmonės ruošėsi, laukė jūsų šventės, skyrė daug laiko ir lėšų, kad galėtų atvykti, tad visos šventės metu stenkitės, kad nei vienas nebūtų pamirštas.

 • Civilinė santuoka

Ši dalis nėra privaloma, ir net, drįsčiau teigti, nereikalinga. Žinoma tik su ta sąlyga, jei yra bažnytinė santuoka. Kitu atveju jos išvengti nepavyks, tad teks pasirinkti santuokos rūmus arba išvažiuojamąją civilinės santuokos ceremoniją. Pati civilinė santuoka yra, lyginant su bažnytine – formalumas. Vyksta labai greitai, trukmė ~15 min.

Įspėjimas: vykdami į civilinę santuoką (zaksą liaudiškai tariant), nepamirškite asmens dokumentų, tinka tik ID kortelė arba pasas (netinka vairuotojo pažymėjimas)! Greičiau sutuoks be žiedo, nei be paso.

Prieš ceremoniją į patalpą sueina visi svečiai, jaunieji ir poros, už jų nugarų, laukia už durų, kol yra pakviečiami. Po ceremonijos poros pasveikina jaunuosius, svečiai išeina į lauką. Lauke tvarka tokia pati kaip ir prie bažnyčios (žr. aukščiau).

Ar žinojote, kad tuokiantis bažnyčioje, civilinė santuoka nebėra būtina?

 • Išvažiuojamoji santuoka

Išvažiuojamoji santuoka yra ta pati civilinė santuoka, tik vyksta jūsų pasirinktoje vietoje. Metrikacijos skyriuje reikėtų pasitikslinti ar galite ją ruošti savo pasirinktoje vietoje, ar tik tose vietose, kurios patvirtintos pagal sąrašą.

Ši ceremonija yra visų trumpiausia, nes ją priima tas pats darbuotojas, kaip ir santuokos rūmuose, tad dalį, jūsų ceremonijos laiko, sugaišta kelyje. Gali būti ir taip, kad turėsite pasirūpinti vedėjos atvežimu ir parvežimu į santuokos rūmus.

Planuodami ceremoniją atviroje erdvėje atsižvelkite į visas nenumatytas aplinkybes, ypatingai orų kaitą, kad tiek jūs, tiek ceremonijos dalyviai jaustųsi patogiai. Būtinai, su ceremonijos vedėja, suderinkite savo pageidaujamą vietą iki smulkmenų ir tinkamai jai pasiruoškite. Teko girdėti, kai jaunieji išvažiuojamąją santuoka sugalvojo atlikti “laive”, kuris šventės metu tapo… valtimi. Atvykusi vedėja atsisakė dalyvauti tokioje ceremonijoje, todėl visiems teko grįžti į santuokos rūmus.

Taip pat, jei ceremoniją norite atlikti viešoje erdvėje, parke ar kitoje lankytinoje vietoje, įsitikinkite, kad nebūtina, o jei būtina, tai gauti leidimą tai padaryti.

Apžvalga

 • Civilinė santuoka nėra būtina, jei atliekama ir bažnytinė santuoka;
 • Bažnytinė santuoka trunka, įprastai, 30 arba 60 min. (su mišiomis);
 • Jauniesiems pasitikti lauke naudokite žiedlapius, muilo burbulus ar konfeti užpildytus popieriumi;
 • Vykdami į civilinę santuoką, privalomai, turėkite ID kortelę arba pasą (vairuotojo teisės netinka);
 • Išvažiuojamąją santuoką planuodami, atsižvelkite į visas nenumatytas aplinkybes, ypatingai oro;
 • Išvažiuojamosios santuokos vietą, iki smulkmenų, suderinkite su ceremonijos vedėja;
 • Jei pasirinkote išvažiuojamąją santuoką, ceremonijos vietai paruošti skirkite pakankamai laiko ir lėšų. Pasirūpinkite reikalingais leidimais iš ceremonijos erdvės valdytojo;
 • Skirkite pakankamai dėmesio kiekvienam šventės dalyviui, pabendraukite ir padėkokite už sveikinimus, dovanas ir atvykimą.

3. Fotosesija

 • Trukmė

Kaip teigia fotografas Tomas Saparis – pačiai fotosesijai reikėtų skirti 1-2val. gryno laiko. Per tiek laiko galima padaryti puikų rezultatą. Į šį laiką neįskaičiuojamas laikas kelyje ir kiti, šalutiniai, įvykiai. Skaitykite interviu su Tomu čia.

 • Vieta

Fotosesijos vietas rinkitės ne tik pagal tai, ko norėtumėte, bet ir pagal tai, kas derėtų prie jūsų vestuvių temos, stiliaus, bei aprangos. Visada turėkite du variantus – geram ir blogam orui. Niekada negalite žinoti, kada oras subjurs, net puikiausią vasarą. Puikių rezultatų galima fotosesijoje pasiekti ir lyjant lietui, tačiau būtina tam pasirengti – pasirinkti arba turėti atsargai atitinkamą avalynę, prie aprangos derančius skėčius, o svarbiausiai gerą nuotaiką! Net jei užkluptų škvalas, negadinkite sau nuotaikos, o pasinaudokite esama situacija, liaudiškai tariant, tokiu metu yra puikiausia proga išsitaškytiPatarimas: jei jūsų vestuvės vyksta laikotarpiu, kai krituliai tikėtini, o programoje yra dalių, kurios vyks po atviru dangumi, pasirūpinkite, kad atsargai turėtumėte antrą, baltą, suknelę. Esame turėję nuotaką, kuri po tokio škvalo, vakarinę dalį praleido su juoda suknele. Išgelbėjo tai, kad niekas neprarado geros nuotaikos, tačiau atsarga gėdos nedaro.

Su fotografu būtinai aptarkite, ar vietas parinksite jūs, ar fotografas. Tai gali kainuoti papildomai. Patarimas: Taip pat, apsilankykite vietovės interneto puslapyje arba pasiskambinkite, ir suderinkite atvykimą, laiką, bei pasidomėkite mokesčiais ir galiojančiomis taisyklėmis. Šventės dieną tokių darbų patartina nepalikti ir sau nuotaikos negadinti.

 • Detalės

Išsirinktoje vietoje apgalvokite temą ir detales, kurių gali prireikti jūsų fotosesijai. Įvairios smulkmenos, papuošimų ir dekoro elementai pagyvins jūsų fotografijas, neatrodys šabloniškai ir banaliai.

 • Žmonės

Praktiškai visose vestuvėse fotosesija vyksta tik su jaunaisiais, rečiau su poromis, kiti šventės dalyviai joje apskritai nedalyvauja. Į tai atkreipiant dėmesį reikėtų šventės programą susidėlioti taip, kad fotosesijos metu kiti svečiai būtų užimti arba galėtų patogiai įsikurti šventės vietoje. Pasirūpinkite užkandžių ir nealkoholinių gėrimų stalu.

Grįžtant prie fotosesijos, rekomenduotume, arba jos nedaryti ypatingai ilgos (~2 val. trukmės), arba dalį laiko skirti ir fotosesijai su svečiais. Jei vestuvėse dalyvauja poros – būtinai bent vieną vietą pasirinkite fotosesijai su jomis, o kitu laiku pasirūpinkite, kad būtų užimti, galėtų užkąsti ir atsigaivinti.

Taip pat, sparčiai populiarėja reportažinė fotografija, kai savo visą dėmesį galite skirti svečiams.

 • Vakarinės dalies fotografija

Vakarinę dalį fotografuoti verta tada, kai yra gera programa. Dažniausiai tokią turi geri vedėjai ar šiuolaikiški muzikantai. Kitu atveju – nėra tikslo įamžinti „baliaus“ vaizdus, teigia fotografas Tomas Saparis.

Pridėtume tai, kad fotografas taip pat nėra aktualus, jei vakarinė dalis filmuojama, nes joje svarbiausia – judesys, be to prastos apšvietimo sąlygos, dėl to kokybiškai įamžinti akimirkas gali tik labai geri fotografai. Esame tikri, kad įvairių nuotraukų ir akimirkų įamžins jūsų šventės dalyviai.


4. Šventė

(bus papildyta)

Tomas Aminovas © 2015-2017 StudioRoyale.lt